Zestawienie sterownika Omron z panelem operatorskim Weintek

Zestawienie sterownika Omron z panelem operatorskim Weintek

Posted By: Sławek Published: 24/09/2019 Times Read: 431 Comments: 0

W tym artykule pokażę w jaki sposób dodać urządzenie PLC firmy Omron do panela HMI  Weintek
W projekcie posłużono się sterownikiem Omron Nj501-1500 i panelem operatorskim Weintek cMT3090.

Pierwszym krokiem jest stworzenie programu dla sterownika, w tym celu używamy oprogramowania Sysmac Studio. I zakładamy tam projekt w zakładce Create new project. Poniżej pokazano przykład utworzenia projektu. 


Gdy założymy projekt należy dokonać konfiguracji sieciowej sterownika, tak aby jego parametry pasowały do aplikacji i warunków panujących na obiekcie ( ustawienie adresu IP tak by pasował do sieci) .

Modyfikacji w/w parametrów można dokonać w zakładce Configuration and Setup. Przykład ustawień pokazano poniżej.


Po skonfigurowani parametrów sieciowych można przystąpić do napisania prostego program, lecz przed tym należy zadeklarować zmienne. Poniżej zrzut ekranu z zadeklarowanymi zmiennymi, stworzono je w sekcji globalnej ponieważ będą one brały udział w wymianie danych z panelem. Po zadeklarowaniu zmiennych należy ustawić je jako publiczne (publish only) ponieważ sterowniki Omron nie udostępniają komentarzy jeżeli są one nie zadeklarowane jako publiczne (Publish Only). 


Listę zmiennych można udostępnić za pomocą prostego manewru tj. skorzystać z opcji eksportu zmiennych. Komentarze trafią do schowka, więc można je będzie zapisać do pliku tekstowego np za pomocą notatnika. Poniżej zawarto zrzut ekranu z wykonywaniem takiej operacji. 


Potwierdzenie pobrania komentarzy:Wklejenie i zapis tagów:Nasz program jest szkolnym przykładem styku z potrzymaniem, dla założeń projektu styk nazwaną lampką. Program zapala lampkę gdy naciśniemy przycisk start i resetują ją gdy wciśniemy przycisk stop.  Poniżej zapis programu w języku drabinkowym.


Gdy stworzyliśmy program, możemy założyć nowy projekt w EasyBuilder Pro. Włączamy oprogramowanie, wybieram panel cMT3090, który posiadamy. Następnie musimy do projektu dodać sterownik PLC. W tym celu przechodzimy do zakładki Ustawienia Systemowe Projektu następnie w sekcji Urządzenia wybieramy opcję Nowe urządzenie/serwer. Poniżej zrzut ekranu pokazujący dodanie sterownika do projektu.


Po dołączeniu sterownika do projektu można zaimportować jego komentarze zmiennych do projektu w EasyBuilder. By to zrobić wystarczy skorzystać z opcji importu komentarzy. Proces ten pokazano na zrzutach ekranu umieszczonych poniżej.Wybór pliku ze zmiennymi przygotowanymi wcześniej.


Dodawanie komentarzy zakończone jest  komunikatem:Po dodaniu komentarzy można będzie z nich skorzystać, ponieważ będą one dostępne przy wybraniu urządzenia.

By zaprezentować działanie programu stworzono prostą wizualizację. Poniżej pokazano wizualizację oraz sposób korzystania z komentarzy PLC.
Program działa wg założeń. 

Dzięki wszechstronności paneli Weintek i wielu jego gotowym protokołom komunikacyjnym połączenie sterownika PLC z Panelem operatorskim jest łatwe i szybkie. Co pozwala na optymalizowanie czasu programowania kosztem kodowania zmiennych. 

Tags: Omron, Weintek, PLC, HMI, cMT3090, plc omron

Produkty powiązane z tym wpisem

Comments

Write Comment

zamknij
Jedno konto - wiele możliwości
Kliknij, aby przeglądać produkty.
Twoja sesja nie wygaśnie. Po przełączeniu sklepu nadal będziesz zalogowany.