Przełącz sklep
szukaj
Jaki panel operatorski dotykowy wybrać?

Jaki panel operatorski dotykowy wybrać?

Posted By: Katarzyna Published: 22/04/2021 Times Read: 308 Comments: 0

Wraz z dynamicznym rozwojem rynku panele operatorskie HMI stały się najpopularniejszą metodą kontroli, jaką wykorzystuje się w procesach produkcyjnych. Stosowanie tych urządzeń znacznie usprawnia produkcję, a co najważniejsze pozwala na jej monitorowanie oraz dowolne sterowanie, dzięki czemu proces produkcyjny jest sprawny, a także płynny. Ponadto wykorzystywanie HMI pozwala na szybkie niwelowanie ewentualnych zakłóceń czy też awarii. Z uwagi na to, warto jest przed zakupem panelu HMI przeanalizować nasze oczekiwania względem wizualizacji, rodzaj aplikacji oraz urządzenia z jakimi będzie potrzebna komunikacja. Następnie warto się pochylić nad urządzeniami dostępnymi na rynku i ocenić jaki panel dotykowy spełni oczekiwania wobec danej aplikacji. Cena paneli HMI nie powinna odgrywać istotnej roli w kwestii wyboru. Niejednokrotnie warto zainwestować więcej w odpowiedni sprzęt, aby w późniejszym czasie zaoszczędzić na niepotrzebnych przestojach spowodowanych awariami.

Rynek wraz z biegiem czasu oraz postępem technologicznym stał się bardzo bogaty w urządzenia, jakimi są panele operatorskie HMI. Obecnie na rynku działa wielu producentów paneli HMI, którzy oferują szeroką gamę produktową. Można tutaj wymienić kilku najpopularniejszych producentów, takich jak:

  • Weintek,
  • Siemens,
  • Delta Electronics,
  • Eaton,
  • Schneider Electric,
  • LG,
  • Kinco,
  • Advantech oraz wielu innych.

blog


Z uwagi na to, konieczne przed zakupem jest dokładne rozpoznanie aktualnego rynku. Wybierając panel nie można wybrać tego "z polecenia" czy cieszącego się największą popularnością w sieci, należy ściśle ocenić wiele aspektów. W ten sposób wybieramy panel, na miarę potrzeb danej aplikacji. Każdy z paneli HMI dysponuje wieloma zaletami, ale także nie można pominąć faktu, iż również mają swoje wady. Przede wszystkim nie ma rozwiązań uniwersalnych, sprawdzających się zawsze, w każdej aplikacji.

blog

Pierwszym krokiem do wyboru odpowiedniego panelu HMI jaki należy wykonać jest określenie branży w jakiej dany HMI ma pracować. W przypadku instalacji na statkach morskich, urządzenie musi posiadać odpowiednie atesty morskie. Kolejno ocenić odpowiednią wielkość przekątnej ekranu oraz rozdzielczość, gdyż sięgają one już od 3 do nawet 22 cali. Wydaje się nam to mało istotnym faktem, lecz okazuje się, że jednak tak nie jest. Odpowiednia wielkość ekranu znacznie ulepsza komfort naszej pracy. Wpływa przede wszystkim ja jakość wizualizacji. Wybierając wielkość ekranu warto też sprawdzić czy nie mamy ograniczeń związanych z miejscem instalacji urządzenia. Dzięki szerokiej gamie produktów o różnorodnych wielkościach ekranu dość sprawnie możemy wybrać panel o odpowiednim rozmiarze. Należy tutaj nadmienić, że oprócz wielkości samego ekranu warto zwrócić uwagę na wymiary montażowe oraz zewnętrze. Pośród tak wielu producentów paneli HMI, dostępne są HMI o takiej samej przekątnej ekranu, a różniące się wymiarami zewnętrznymi czy montażowymi. Przechodząc do następnego ważnego aspektu ocenić należy fakt w jakiej temperaturze będzie pracowało urządzenie. Większość dostępnych na rynku urządzeń może pracować w przedziale temperatur od 0 do 50 stopni C. Nieliczne modele mają zwiększony zakres temperatur. Przykładem są panele HMI Weintek oraz Beijer Electronics. Tutaj gama produktowa znów nie jest mała, z uwagi na to należy przyjrzeć się dokładniejszym warunkom atmosferycznym, czy urządzenie będzie w kontakcie z wilgocią czy też nieustannie związane z pracą w nasłonecznionym miejscu. W większości przypadków panele HMI stosowane są w trudnych warunkach środowiskowych. Wiele z nich jest przystosowana do owej pracy, lecz jednak nie wszystkie. W tym przypadku oprócz temperatury roboczej panelu HMI należy zwrócić uwagę na stopień ochrony. Z uwagi na to, należy dokładnie przeanalizować warunki otoczenia. Panele dotykowe HMI w wyposażeniu posiadają wiele portów komunikacyjnych, które także podlegają kryterium wyboru odpowiedniego urządzenia. Podstawowymi portami komunikacyjnymi zawartymi w HMI są m.in.: 

  1. port Ethernet,

  2. port RS232,

  3. port RS422,

  4. port RS485,

  5. slot na karty SD,

  6. wejście USB,

  7. obsługa multimediów.

Kolejnym bardzo istotnym aspektem po portach komunikacyjnych jest obsługa protokołów komunikacyjnych. Od rodzaju obsługiwanej komunikacji uzależnione jest z jakimi urządzeniami panel HMI będzie mógł współpracować.

Dodatkowymi funkcjami jakie zawierają panele HMI są:

  • obsługa wielojęzyczna,
  • generowanie wykresów,
  • tworzenie kont, grafik czy też plików, 
  • server FTP,
  • obsługa wiadomości e-mail,
  • usługa zdalnego dostępu.

Warto także zwrócić uwagę na to jaką matrycą dysponuje dany panel, czy posiada podświetlenie LED. Ponadto także ważnym aspektem jest procesor oraz pamięć jaką gospodaruje HMI. Także ilość kolorów w wielu przypadkach może odgrywać kluczową rolę w dokonywaniu wyboru. Również nieodzownym elementem dla wielu osób może być ilość kolorów zawarta w HMI. W wielu przypadkach kluczowym elementem wyboru staje się fakt czy dany panel HMI posiada darmowe oprogramowanie. 

W przypadku instalacji panelu operatorskiego HMI na hali produkcyjnej istotnym faktem może być posiadanie klawiszy funkcyjnych. W takim przypadku sam ekran panelu nie jest tak intensywnie eksploatowany.

Kryteriów dotyczących wyboru odpowiedniego urządzenia jest znacznie więcej. Przedstawiona treść zawiera te najważniejsze, które w trakcie wyboru koniecznie trzeba uwzględnić. Jednak dodatkowych aspektów, mniej istotnych jest bardzo wiele. Aczkolwiek są już one zależne od indywidualnych upodobań inwestora.

Tags: panele hmi, dotykowe panele hmi, panele hmi

Comments

Write Comment