Projektowanie interfejsu HMI Delta Electronics
Projektowanie wizualizacja dla DOP-100 Delta Electronics
Aby zaprojektować interfejs użytkownika dla paneli firmy Delta Electronics użyjemy intuicyjnego oprogramowania o nazwie DOPSoft, które można pobrać ze strony producenta.
Po zainstalowaniu oprogramowania i uruchomieniu zobaczymy panel z opcjami umożliwiający:
- [New project] utworzenie nowego, pustego projektu,
- [Open file] otwarcie projektu z nośnika pamięci,
- [Recent opened file] otwarcie niedawno używanego pliku projektu,
- [example] otwarcie przykładów producenta.
Przykłady producenta są dobrą bazą w toku dalszego uczenia się tworzenia dobrych projektów.
Dodatkowo, w oknie w jego górnej części znajduje się listwa z pogrupowanymi narzędziami.
Pierwszy projekt
Wybieramy z menu [New project]. Aplikacja uruchamia kreator nowego projektu, w którym konfigurujemy istotne elementy:
- wybieramy model panelu HMI, do testów DOP-103WQ,
- wpisujemy nazwę projektu,
- wpisujemy nazwę pierwszego ekranu, bo można mieć ich wiele.
Pozostałe parametry nie są na początku istotne gdyż będziemy pracowali z domyślnymi nastawami orientacji ekranu i językiem angielskim a drukarki w ćwiczeniu podstawowym nie będziemy podłączali. Następnie przechodzimy do kolejnego okna kreatora za pomocą przycisku [Next].
Okno "Communication Settings" w ramach tego ćwiczenia pozostawimy z domyślnymi nastawami tak jak to widać na powyższym rysunku. Najczęściej tak też pozostaje w wielu projektach. Jest to domyślna konfiguracja podczas pracy z sterownikami serii DVP SLIM. Po naciśnięciu przycisku [Finish] ukazuje się nam okno właściwego edytora projektu.
W centralnej części okna aplikacji znajduje się edytor zawartości okien HMI. Na początku widzimy tam jedną zakładkę z numerem 1 i opisaną nazwą, którą wprowadziliśmy w kreatorze projektu. Poniżej tego okna znajduje się "Screen Management Window" zawierający wszystkie zdefiniowane w projekcie okna pomiędzy którymi możemy się przełączać klikając je dwukrotnie i modyfikując ich zawartość w edytorze. Po prawej stronie okna aplikacji znajduje się panel "Properties". W tym panelu będą widoczne wszystkie własności aktualnie zaznaczonego obiektu. Panel ten pozwala na podgląd i modyfikowanie wszystkich dostępnych własności każdego z obiektów. Nad edytorem zawartości okna HMI widać sekcje wstążki ogólnej. Nad wstążką znajduje się menu, które zmienia zawartość wstążki. Wstążka "General" zawiera elementy służące między innymi układaniu elementów znajdujących się na danym ekranie HMI.
Podczas tego ćwiczenia będziemy używali wstążki "General" oraz "Elements", na której znajdują się rozwijane listy z elementami pogrupowanymi funkcjonalnie. Przygotujemy przykład z dwoma przyciskami, polem pokazującym wartości oraz polem, które umożliwia wprowadzenie wartości. Parametry ustawimy tak aby móc obserwować wzajemną interakcję podczas zmiany wartości. Posłużymy się adresem pamięci D10, która znajduje się w sterowniku PLC(link) lecz nie będzie on nam niezbędny do sprawdzenia pracy okna HMI. Z wstążki "Elements" z menu [Button] wybieramy element [Set to On] a następnie na obszarze edytora rozciągamy obszar(trzymając lewy przycisk wskaźnika), na którym ma się znajdować element.
Analogicznie na obszar edytora wkładamy [Set to Off] oraz z menu [Data Display] wybieramy [Numeric Display] i z menu [Input] wybieramy [Numeric Entry].
Mamy elementy ale nie są one ułożone w jednej linii zatem, zaznaczamy je kolejno trzymając klawisz shift lub zaznaczając obszar wskaźnikiem. Kolejnym krokiem będzie modyfikacja ich wzajemnego położenia. Do tego celu użyjemy narządzi wstążki [General] w bloku "Arrangement". Na początek nadamy elementom taką samą szerokość używając narzędzia [--]"Make Same Width". Następnie postąpimy analogicznie z wysokością elementów, używając [ | ] "Make Same Height". W [Properties] możemy teraz ręcznie zmienić wartość "Width" na 90 a "Height" na 43.
Aby ułożyć elementy w jednej poziomej linii użyjemy narzędzia "Align Top' a następnie rozłożymy elementy poziomo w takich samych odstępach narzędziem "Horiz. Equal Space".
Każdy z przycisków czy etykiet albo wskaźników może dysponować kilkoma stanami wewnętrznymi numerowanymi od 0 wzwyż. Domyślnie na wstążce "General" znajduje się panel o nazwie "State/Language", w którym jest możliwość przełączenia edytora w wybrany stan wewnętrzny. Domyślnie edytor jest ustawiony w stan [0] ale można go przełączyć w stan [1] lub kolejny jeśli są elementy, które obsługują więcej stanów niż 0 i 1. Wybieranie stanów wewnętrznych pozwala na modyfikowanie wyglądu elementu w danym stanie. Przykładowo, teraz dla przycisku [Set to On] w obu stanach przypiszemy aby "Text" miał wartość ON ale dla stanu [1] zmienimy wartość "Foreground Color" z domyślnego RGB(180,180,180) czyli szary na żółty czyli RGB(255,255,0). W analogiczny sposób dokonamy zmian w przycisku [Set to Off] lecz tu kolor żółty przypiszemy dla stanu wewnętrznego [0] a nie [1]. Dla obu przycisków ustawimy teraz połączenie z wskazanym rejestrem D10 sterownika PLC. Ponieważ są to przyciski operujące na bitach to odniesiemy się nie do D10 lecz do np. D10.1 czyli drugi bit rejestru. Do pola "Write Address" wpiszemy zatem {Link1}1@D10.1 co będzie oznaczało, że to pole jest połączone do urządzenia zdefiniowanego w {Link1} - zdefiniowaliśmy je w kreatorze projektu w oknie konfiguracji komunikacji. Dwa pozostałe pola łączymy również z rejestrem D10 wpisując {Link1}1@D10 do "Write Address" i do "Read Address" zależnie do tego, które jest dostępne. Jeśli dostępne są oba to adres wpisujemy do obu pól.
Przygotowany projekt kompilujemy i uruchamiamy w trybie Off-Line. Aby tego dokonać używamy wstążki "Project" i najpierw przycisku [Compile] a następnie, jeśli kompilacja przebiegła bez błędów, użyć przycisku "On-Line Simulation". Po uruchomieniu się symulatora zobaczymy okno podobne do tego z obrazka poniżej.