Przełącz sklep
szukaj
Stworzenie prostej wizualizacji na panelu Siemens w TIA Portal

Stworzenie prostej wizualizacji na panelu Siemens w TIA Portal

Posted By: Sławek Published: 10/06/2019 Times Read: 7936 Comments: 0

Integracja nowoczesnych komponentów automatyki przemysłowej jest dziś wyjątkowo prosta. Wykorzystując platformę projektową TIA Portal realizowanie założeń koncepcji „przemysł 4.0” z pewnością przebiegnie po Twojej myśli.

Gdy nasz program zostanie już napisany i po sprawdzeniu widzimy, że działa poprawnie, możemy przejść do tworzenia wizualizacji na panelu HMI. Na potrzeby tego poradnika, wykorzystany został 4.3 calowy panel Siemens KTP400 Basic

Pierwszym krokiem, który należy wykonać, jest dodanie naszego panelu w programie TIA Portal. Czynność ta jest niemal taka sama jak ta podczas dodawania sterownika PLC. W drzewie projektu klikamy prawym przyciskiem myszy na zakładkę "Add new device".  W nowo otwartym oknie wybieramy kategorię "HMI", i w drzewie wybieramy panel, który chcemy zaprogramować. 

blog


W kolejnym oknie, które się nam ukarze, należy zdefiniować sterownik, do którego nasz panel będzie połączony. W zakładce "PLC connections" wybieramy przycisk "Browse", a następnie wybieramy sterownik PLC, który będzie sterowany za pomocą panela. W dalszych zakładkach, możemy wybrać gotowe przyciski, które będą widoczne na naszym ekranie, czy też kolor tła. W tym przypadku nie zmieniamy nic, i zatwierdzamy wszystko przyciskiem "Finish". Nasz panel został dodany do programu. Możemy zauważyć, że w drzewie pojawiła się nowa zakładka "HMI_1". Na środku ekranu widnieje podgląd naszego panelu, na którym będziemy zamieszczać potrzebne nam obiekty. Do realizacji sterownia poprzednim programem, potrzeby nam będzie przycisk sterujący wejściem oraz lampka która będzie odpowiadała wyjściu ( Gdy przycisk zostanie wciśnięty to lampka się włączy). Po prawej stronie ekranu, w zakładce "Elements" wybieramy "Button" i przeciągamy go w dowolne miejsce na panelu. Aby stworzyć lampkę wybieramy dowolny kształt z zakładki "Basic objects". W dalszej części zostanie on odpowiednio skonfigurowany, tak aby przy zmianie stanu zmieniał on kolor. 


blog


Gdy nasz przycisk oraz lampka znajdują się już na ekranie, musimy teraz je odpowiednio skonfigurować tak aby działały w zaplanowany sposób. Najpierw przejdziemy do ustawień tego pierwszego. Należy kliknąć na niego lewym przyciskiem myszy. W dolnej części ekranu pojawiły ustawienia wybranego elementu. W zakładce "Properties" w ustawieniach "General" wpisujemy w polu "Label" napis, który zostanie wyświetlony na obiekcie. Teraz zdefiniujemy funkcje, które będą wykonywane podczas wciskania przycisku. Przechodzimy do zakładki "Events". Teraz z listy po lewej stronie wybieramy "Press". W oknie po prawej definiujemy tag naszego przycisku który zostanie załączony podczas wciśnięcia. Następnie w wybieramy "Release" i ustawiamy tag który będzie wykonywany podczas puszczenia przycisku ( wybieramy ten sam tag co poprzednio ). Nasz przycisk został wstępnie skonfigurowany. Teraz zajmiemy się lampką. W zakładce "Animations" zadeklarujemy kolory, na które będzie ona "świeciła". Po lewej stronie klikamy "Add new animation" a następnie wybieramy "Appearance". W polu "Tag" tworzymy tak lampy. W poniższej tabelce w kolumnie "Range" tworzymy dwa stany lampy: 0 oraz 1. Teraz w polach "Background" wybieramy kolory dla poszczególnych stanów. Nasze obiekty zostały wstępnie skonfigurowane. Przejdziemy teraz do przypisania zmiennych programowych, które stworzyliśmy w poprzednim poradniku. Aby tego dokonać, w drzewie projektu wybieramy zakładkę "HMI Tags" oraz kolejno "Add new table". W nowo wyświetlonym oknie pojawią się nam tagi które zdefiniowaliśmy podczas stawiania obiektów. W kolumnie "PLC tag" wybieramy okienko, obiektu który chcemy przypisać i klikamy na symbol trzech kropek po jego prawej stronie. W oknie które się nam ukarze, wybieramy tag który zdefiniowaliśmy w programie. Czynność wykonujemy dla wszystkich obiektów. 

blog


Tworzenie wyglądu naszego panelu zostało zakończone. Możemy teraz przejść do wgrywania naszego programu na panel HMI. Dokonujemy tego w sposób identyczny jak w przypadku sterownika PLC, z tym że w drzewie należy zaznaczyć zakładkę "HMI_1". 


Teraz możemy przejść do testowania działania sterowania PLC z poziomu panelu HMI. Jeśli wszystko zostało wykonane poprawnie, po wciśnięciu przycisku na ekranie, lampka oraz bit na sterowniku powinny się zaświecić. Po jego puszczeniu powinny zgasnąć. 

Platforma projektowa TIA Portal jest wykorzystywana chętnie zarówno w zakładach produkcyjnych, jak i fabrykach. Jej możliwości są doceniane przez producentów i operatorów maszyn oraz  integratorów.


Tags: TIA, PLC, STEP7, SIEMENS, Hardware, HMI KTP400, Tia Portal

Produkty powiązane z tym wpisem

Comments

Write Comment